Special Prizes

  • W.M.Goonerathne Memorial Prize (E) for Buddhism Grade 11 presented by Dr.Brendon Goonarathne and Prof. Yasmine Goonarathne
  • F.A.Abeywardene Memorial Prize (E) for Christianity (N.R.C.) Grade 11 presented by Mrs.D.K.Abeywardene
  • Sir Henry De Mel Memorial Prize (E) for Sinhala Grade 13 presented by the Most Rev.Lakdasa De Mel
  • Harsha Panditha Gunawardene Memorial Prize for Sinhala Essay (Open) presented by late Mr.D.H.Panditha Gunwardene and Mrs.Panditha Gunawardene
  • Gate Mudaliyar Mendis Goonasekara Memorial Prize (E) for Creative Composition in Sinhala (Open) presented by Mrs.Amitha Sahabandu
  • T.Sugathapala Memorial Prize (E)  Sinhala for Selected Authors
  • (Open)presented by Mr.Sirisena Sugathapala
  • M.M.Jayathilake Memorial Prize (E) for Sinhala (Open)  presented by Mr.A.Jayathilake
  • Best Speaker Sinhala (E) (Open)presented by late N.E.Weerasuriya
  • M.M.A.Raheem Memorial Prize (E) for Tamil Essay (Open) presented by Jehan Raheem
  • Sir Arunachalam Mahadeva Memorial Prize for Creative Composition in Tamil (E)(Open) presented by Lady S.Mahadeva
  • Sir Ponnambalam Ramanathan Memorial Prize for the Best Speaker in Tamil (Open) presented by Prof.T.Nadarajah
  • Prize for English Literature G.C.E.(O/L) in memory of the late Mr.N.Balasubramaniam presented by Mr.B.Sanjaya
  • E.W.Jayawardane Memorial Prize for English Grade13
  • Vijitha Weerasinghe Prize (E) for English Literature (Open)
  • Sir James Peiris Memorial Prize (E) for English Essay – open presented by late Mr.L.J.M.Peiris
  • T.D.Jayasooriya Memorial Prize for Creative Composition in English (E)(Open) presented by the members of the family
  • Goonarathne Memorial Prize (E)(Open) – Shakespeare
  • Stewart Prize (E) (Open)
  • Best Speaker in English (E)(Open) presented by His Excellency J.R.Jayawardane
  • Gamini Chandana Attygalle Memorial Prize for Economics Grade 13
  • S.F.De Silva Memorial Prize (E) for Grade 6 presented by late Dr.Jivaka B.De Silva
  • S.F.De Silva Memorial Prize (E) for Grade 7 presented by late Dr.Jivaka B.De Silva
  • S.F.De Silva Memorial Prize (E) for Grade 8 presented by late Dr.Jivaka B.De Silva
  • B.F.De Silva Memorial Prize (E) for Social Studies Grade 9 presented by late Mrs.Jivaka B.F.De Silva
  • S.F.De Silva Memorial Prize (E) for History    Grade 10 presented by late Mrs.Jivaka B.F.De Silva
  • Earle de Zoysa Memorial Prize for History Grade 11 presented by late Mrs.Grace de Zoysa
  • Geography Grade 12 presented by Mr. T.U.Rathnatunga
  • Makhani Prize (E) for Geography Grade 13 presented by Mr.M.Makhani
  • N.L.A.De Mel Memorial Prize for Logic Grade 13 presented by Mrs.N.L.A.De Mel
  • Sri Edward Denham Memorial Prize (E) for Mathematic Grade 9 presented by Mr.D.P.Jayasekera
  • A.C.Mohamed Memorial Prize for Mathematics Grade 10 presented by Mr.Markhani
  • Amal De Mel Memorial Prize for Mathematics Grade 11 presented by late Mr.N.L.A.De Mel
  • Amarasuriya Scholarship for the 2nd highest in Mathematics Grade 11
  • Charles Hartley Memorial Prize for Combined Mathematics Grade 12  presented by late Dr. E.M.Wijerama
  • Ruby Andries Memorial Prize (E) for Combined Mathematics Grade 13 presented by late Mr.G.A.Andries
  • Cameron Samarasinghe Memorial Prize for Combined Mathematics Grade 13 presented by D.M.Ranathunge
  • Dr.H.L.H.De Mel Memorial Prize (E)for Science Grade 9 presented by late Mrs.Harry de Mel and members of the family
  • Ajith Wijewantha Memorial Prize (E) for Science Grade 10 presented by Dr. & Mrs.Ronald T.Wijewantha
  • Dudley K.G.De Silva Memorial Prize (E) for Science Grade 11 presented by Mrs. Dudley K.G.De Silva
  • H.D.S.D.A.Gunwardena Prize (E) for Physics Grade 12 presented by H.D.S.A.Gunwardena
  • Cameron Samarasinghe Prize (E) for Chemistry Grade 12 presented  by Mrs.C.Samarasinghe
  • F.Dadabhoy Prize for Biology Grade 12 (E) presented by late Mr.F.Dadabhoy
  • Dr.Balan Ponniah Memorial Prize  (E) Biology Grade 12 presented by Dr.Yoganathan
  • Dr.D.C.Gunawardena Memorial Prize (E) for Science Grade 12 presented by Dr.D.T.R.Gunawardena
  • M.M.Kulasekaram Prize for Physics Grade 13 presented by Mr.P.U.Ranatunga
  • Dr.J.Nanayakkara Memorial Prize for the second highest in the Physics in the G.C.E.(A/L) Examination
  • H.J.Wijesinghe Prize for Chemistry Grade 13 presented by Mr.R.T.Ranathunga
  • De Soysa Science Prize for Grade 13 presented by late Sir Wilfred de Soysa
  • Alfred Andries Memorial Prize(E) for Biology Grade13
  • P.C.W.Peiris Memorial Prize (E) for Biology Grade 13 presented by Mrs.P.C.W.Peiris
  • J.L.C.Rodrigo Memorial Prize (E) for Agriculture Grade 11 presented by the children of late J.L.C.Rodrigo
  • Bogoda Premarathne Memorial Prize for Agriculture Grade 13 presented by Mr.P.U.Ranathunga
  • D.M.Perera Prize (E) for Business Studies Grade 13 presented by Mr.D.M.Perera
  • Clarence Amarasinghe Memorial Prize for the 2nd highest in Business Studies Grade 13 presented by Mrs.S.Amarasinghe
  • Mathes Kuneratnem Memorial Prize (E) for Accountancy Grade 13 presented by members of his family
  • Michael Gunaratne Memorial Prize for Business Statistics at G.C.E.(A/L) presented by Mr.P.P.Gunrathne
  • R.W.Jayasinghe Memorial Prize for Art Grade 11
  • Charles Peiris Memorial Prize for Art Black & White (Open) presented by late Mr. Harold Peiris
  • Dr.R.L.Spittel Prize for Art Best Water Colours (Open)
  • P.B.N. Hapugalla Memorial Prize for Western Music Grade 11
  • S.H.Mackeen Memorial Prize(E) for Singing Sinhala(Open)
  • S.H.Mackeen Memorial Prize(E) for Singing Tamil(Open)
  • Singing Prize for (E) (English) presented by late Devar Suryasena (Open)
  • H.E.The President’s Prize(Open) for General Knowledge on the UNO
  • Arunachalam Memorial Prize for General Knowledge(Open) presented by Mr.B.Mahadeva
  • Gate Mudaliyar Tudor Rajapaksha Memorial Prize for 1st place in the Grade 9 Examination presented by Mrs. Violet Rajapaksha
  • Prize for  2nd place in Grade 9 Examination presented by the R.C.U
  • Mailvaganam and Vijeam Muthuranayagm Memorial Prize (E) to a Tennis Coloursman with the Best Results at the G.C.E.(A/L) Examination presented by the Radhakrishnan family
  • Prize for a Rugger Coloursman with the Best Results at the G.C.E.(O/L) Examination (E) presented by Dr.E.N.Peiris
  • Lakshman T-Sabar Memorial Prize for the U 15  Rugger Player with the Best Results at the G.C.E.(O/L) Examination
  • Lakshan Buvinda de Silva Memorial Prize for the Best All rounder Grade 6 donated by Dr. and Mrs. R.C.de Silva
  • 45 Group Prize for a student of Grade 12 with the Best Overall Academic Results in all streams
  • Canon Lucian Jansz Memorial Prize (E) for the Best Performance at the G.C.E(A/L) Examination in Arts presented by Mr.A.H.C.de Silva
  • Sir Susantha de Fonseka Memorial Prize – Arts presented by Lady de Fonseka and Mrs.N.K.A.de Silva (S)
  • Dr.F.E.Weerasooriya Memorial Prize (E) for the Best Performance at the G.C.E.(A/L) Examination in Biological Science presented by late Mrs.F.E.Weerasooriya
  • J.N.Jinendradasa Memorial Prize  for the Best Performance at the G.C.E.(A/L) Examination in Physical Science presented by Mr.P.T.Jinendradasa
  • Prize for the 2nd place Physical Science at the G.C.E.(A/L) Examination presented by the Royal College Old Boys Association in North America 45 Group
  • Prize for a student of Grade 13 with the highest aggregate in the Commerce stream
  • Prize for the 2nd place in Commerce at the G.C.E.(A/L) Examination presented by the Royal College Old Boys Association in North America
  • R.H.Wickramasinghe Memorial Prize (E) for the Best Performance at the G.C.E.(A/L) Examination in Combined Mathematics  presented by Mrs.R.H.Wickramasinghe
  • Tissa Wickramasinghe  Memorial Prize (E) for the Best Performance at the G.C.E.(A/L) Examination in Biology  presented by  Mrs.C.L.Wickramasinghe
  • Asoka de Lanerolle Prize (E) for the Best Student at the G.C.E.(A/L) offering Combined, Biology, Physics & Chemistry presented by Mr.J.A.D.de Lanerolle
  • Prize for the 1st place in the G.C.E.(A/L) Examination presented by Old Boys
  • Prize for the 2nd place in Overall Performance at the G.C.E.(A/L) Examination presented by the Royal College Old Boys Association in North America
  • Prize for the 3rd place in Overall Performance at the G.C.E.(A/L) Examination presented by the Royal College Old Boys Association in North America
  • Lakshan Buvinda de Silva Memorial Prize for the Best All rounder Grade 11 donated by Mr. & Mrs.R.C.de Silva
  • C.M.Fernando Memorial Prize (E) for the Best Performance at the G.C.E.(O/L) Examination by late Mr.C.H.A.Fernando
  • Maligawa Boarders’ Prize (E) for the Best All round Hosteller presented by Maligawa Boarders
  • Dr.G.C.L.de Silva Memorial Prize (E) for Distinctions in all subjects at Both in G.C.E.(A/L) & (O/L) Examinations
  • Sir Razeek Fareed Prize for an Art/Commerce Student with Distinctions in all subjects presented by a well wisher
  • Dr.E.M.Wijerama Memorial Prize for the Best Student at the G.C.E.(O/L) offering Biology at the G.C.E.(A/L)
  • N.B.de S.Wijesekara Memorial Prize (E) for the Meritorious Performance at  G.C.E. (O/L) Examination presented by Mrs.N.B.de S.Wijesekara
  • Prof.K.N.Seneviratne Memorial prize for the 2nd highest in Order of Merit Entering the Medical Faculty
  • Michael Gunaratne Memorial prize for the Best Performance at  G.C.E. (A/L) Examination entering the Engineering Faculty
  • Donhorst Memorial Prize for the General Merit
  • Lalith Athulathmudali Award for the Most Outstanding Royalist of the Year
  • L.D.H.Peiris Memorial Prize for knowledge on Royal College History (Open)
  • Satyendra Coomaraswamy Memorial Prize (E) to a Tennis Coloursman qualifying to be a University Science entrant
  • Satyendra Coomaraswamy Memorial Prize (E) to a Cricket Coloursman qualifying to be a University Science entrant
  • Satyendra Coomaraswamy Memorial Prize (E) to an Athletic Coloursman qualifying to be a University Science entrant
  • Sub Lieutenant Prathapa M.Abeywickrama Memorial Prize for the Scout with the best G.C.E.(A/L) results
  • Major Priyantha Karunaratne Memorial Award presented by Mr. H.G.T.D. Karunaratne
  • Sarath Siritunga Memorial Scholarship presented by Mrs.Devika Ratnapala for the scholar who gets Best Results at the G.C.E.(O/L) Examination
  • Dr.H.S.R.Goonawardane Memorial Prize for an Outstanding Student with colours for any sport entering the Medical College presented by Mr.H.S.R.Goonawardane

Scholarship Awards

  • Turnour Scholar
  • Lorenz Scholar
  • Harsha Panditha Gunwardana Memorial Scholar
  • Cecil Perera Memorial Scholar
  • Rupasinghe Memorial Scholar
  • De Abrew Memorial Scholar
  • E.W.Perera Memorial Scholar
  • Omeon Mendis Memorial Scholar
  • George Rajapaksha Memorial Scholar
  • 1927 Group Scholar
  • George E. Chitty Memorial Scholar
  • 1936 Group Scholar
  • Mahesha Bandara Molagoda Scholar
  • Sirsena Sugathapala Scholar
  • Sugath Kodithuwakku Memorial Scholar
  • Ambalangodage Scholar
  • Stanley H. Abeysekara memorial Scholarship
  • M.T.Ranasinghe Scholarship